نقش تغذیه برای سلامت چشم

نقش تغذیه برای سلامت چشم

نقش تغذیه برای سلامت چشم نقش بسیار مهمی دارد که باید همه ی ما به آن توجه کنیم.نقش تغذیه برای سلامت چشم عامل بسیار مهمی است که در همه ی ابعاد سلامت نقش دارد. بینایی نیز همانند سایر بخش‌ها به میزان قابل‌توجهی از تغذیه تاثیر می‌گیرد.

 

نقش تغذیه برای سلامت چشم

 

شبکیه چشم از سلول‌هایی به خصوصی به شکل مخروطی و استوانه‌ای تشکیل شده است. این سلول‌ها نور را به شکل واکنش عصبی منتقل می‌کنند و مغز تصاویر را از آنها می‌گیرد. سلول‌های مخروطی (برای دید در روز مورد استفاده قرار میگیرد ) و استوانه‌ای (مورد استفاده برای دید در شب) برای عملکرد مناسب خود به ویتامین آ  احتیاج دارد .

در نتیجه ویتامین آ برای بینایی روزانه و شبانه ضروری میباشد و به نقش تغذیه برای سلامت چشم باید اهمیت داد . مهم‌ترین عملکرد این ویتامین تطابق مناسب چشم با تاریکی و همچنین تر کردن آن برای جلوگیری از خشکی چشمی مورد استفاده میگردد.

 

ویتامین A و کاروتنوئیدها :

آنتی اکسیدان‌های مفید برای چشم و نقش تغذیه برای سلامت چشم

 

آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی میباشند که با خنثی کردن “رادیکال‌های آزاد” مانع اثر مخرب آنها بر سلول‌های بدن می‌شوند. رادیکال‌های آزاد ترکیباتی هستند که بر اثر واکنش‌های شیمیایی در داخل بدن ساخته میشوند .

بررسی ها نشان داده است که بعضی از آنتی کسیدان‌ها خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های چشم شامل کاتاراکت یا آب‌ مروارید و دژنراسیون ماکولا را میتواند کم کند .

ویتامین A آنتی اکسیدانی است که در مواد غذایی حیوانی مانند جگر یا کره و مواد غذایی گیاهی حاوی کاروتنوئیدها وجود دارد. کاروتنوئیدها رنگدانه‌های قرمز و زردی میباشند که در گیاهان و حیوانات وجود دارند.

این مواد به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و همچنین انواع خاصی از آن‌ها (که شایع‌ترینشان بتاکاروتن مباشد) را به ویتامین A تبدیل می‌شود و نقش تغذیه برای سلامت چشم را ایفا میکند، بعضی از کاروتنوئیدهای دیگر همچون لوتئین و زیگزانتین نیز مفید هستند.

 

ویتامین A و کاروتنوئیدها :

 

لوتیئین و زنگزانتین و نقش تغذیه برای سلامت چشم

سبزیجات سبز و پر برگ و نقش تغذیه برای سلامت چشم

 

تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که لوتئین و زیگزانتین ممکن است در کاهش ریسک ابتلا به کاتاراکت تاثیر گذار باشد. لوتئین و زیگزانتین ارتباط تنگاتنگی دارند. این دو ماده اغلب باهمدیگر در سبزیجات و میوه‌جات یافت شده و بدن می‌تواند لوتئین را به زنگزانتین تبدیل کند.

هم اکنون هیچ مقدار مصرف روزانه‌ای برای این دو ماده مشخص نشده است اما بهتر است روزانه مقداری مصرف شود زیرا بدن نمی‌تواند این دو ماده را بسازد.

نقش تغذیه برای سلامت چشم و روش‌هایی برای جلوگیری از پرخوری عصبی

بهترین منبع تأمین کننده ی این مواد سبزیجات سبز و پر برگ بویژه اسفناج میباشد. کلم و سبزیجات سبز رنگ نیز منابع خوبی هستند. لوتئین و زیگزانتین را می‌توان در سبزیجات و میوه‌جات نارنجی و زرد رنگ مانند ذرت نیز یافت. سبزیجات پخته مقادیر بیشتری لوتئین دارند زیرا پختن سبب شکسته شدن دیواره سلول‌ها و آزاد شدن لوتئین خواهد شد .

 

ویتامین C و بیوفلاونوئیدها و نقش تغذیه برای سلامت چشم

 

هر چند این مقاله با ویتامین A شروع شد اما این ویتامین تنها ماده غذایی مفید برای چشم نمیباشد. یکی دیگر از مواد بسیار مفید که نقش تغذیه برای سلامت چشم را ایفا میکند ویتامین C است. همراه همیشگی ویتامین C، بیوفلاونوئید علاوه بر اینکه به ویتامین C در اثرگذاری کمک می‌کند خود آن نیز فوایدی دارد.

ویتامین C و بیوفلاونوئیدها و نقش تغذیه برای سلامت چشم

مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند که مقادیر بالای ویتامین C می‌تواند موجب کاهش خطر ابتلا به کاتاراکت شود. این ویتامین همچنین می‌تواند با کاهش فشار چشم مانع گلوکوم نیز شده و یا بیماری را در مبتلایان درمان نماید.

میزان نیاز روزانه به ویتامین ث و نقش تغذیه برای سلامت چشم

میزان نیاز روزانه به ویتامین ث ۶۰ میلی‌گرم در روز میباشد. نکته قابل توجه این است که این مقدار باید بصورت روزانه استفاده شود زیرا بدن انسان نه تنها قادر نیست ویتامین ث تولید کند بلکه نمی‌تواند آنرا در مدت طولانی ذخیره کند.

سیگاری‌ها، افرادی که الکل مصرف می‌کنند و مبتلایان به دیابت باید مقادیر بیشتری استفاده کنند. مرکبات، فلفل دلمه‌ای، میوه‌های گرمسیری، سیب زمینی و سبزیجات سبز و پر برگ منابع غنی ویتامین C میباشند .

 

اسیدهای چرب ضروری و نقش تغذیه برای سلامت چشم

 

خیلی از مردم نمی‌توانند باور کنند که چربی‌ها نیز برای سلامتی لازم هستند. در واقع اسیدهای چرب  سنگ بنای چربی‌ها هستند و بعضی از آنها از این جهت «ضروری» خوانده می‌شوند که بدن نمی‌تواند آنها را تولید کند و باید حتماً از طریق مواد غذایی تأمین شوند.

اسیدهای چرب ضروری، چربی‌های اشباع نشده امگا ۳ و امگا ۶ را تولید میکنند. امگا ۳ اصلی آلفاذلینولنیک اسید است و مشتقات شامل ایکوزاپنتانوئیک اسید (Eicosapentaeonic Acid)، داکوزاهگزانوئیک اسید (Dacosahexaenoic Acid) و چند ترکیب دیگر میباشد.

 

امگا ۶ اصلی نیز لینولئیک اسید میباشد که مشتقات آن در چشم و بینایی کارکردی  ندارند. اسیدهای چرب ضروری در تکامل بینایی در نوزادان نقش دارند. ممکن است کمبود این مواد (بویژه امگا ۳) در بزرگسالان  سبب کاهش دید شود.

مطالعات نشان داده‌اند که کمبود طولانی مدت ممکن است موجب تخریب شبکیه و ماکولا شود. بدن هر دو نوع اسیدهای چرب ضروری را به پروستاگلاندین‌ها تبدیل می‌کند که یکی از اثراتشان کمک به خروج مایع چشم و تنظیم فشار داخل چشم میباشد.

 دمنوش لاغری(زیره ، زنیان ، آویشن) و نقش تغذیه برای سلامت چشم 

 دمنوش لاغری(زیره ، زنیان ، آویشن) و نقش تغذیه برای سلامت چشم 

 

مقدار توصیه شده مصرف اسیدهای چرب ضروری برای امگا ۳، ۶۵/۰ گرم و برای امگا ۶، ۴۴/۴گرم میباشد. ولی بسیاری از محققین نسبت مصرف امگا ۶ به امگا ۳ را مهم دانسته اند و میدانند. مقدار مناسب این نسبت ۱ به ۱ تا ۴ به ۱ است در حالیکه در بیشتر رژیم‌های غذایی این نسبت بسیار بیشتر از این میدانند.

بنابراین اندازه مصرف امگا ۶ در مقایسه با امگا ۳ در بسیاری از رژیم‌های غذایی باید کاهش یابد. بهترین منبع تأمین امگا ۳ ماهی است و مقدار توصیه شده مصرف ۲ بار در هفته میباشد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که روغن ماهی رادیکال‌های آزاد میسازد و به همین دلیل کسانیکه ماهی یا روغن ماهی زیاد مصرف می‌کنند باید به میزان کافی آنتی اکسیدان به خصوص ویتامین E مصرف کنند.

نکته قابل توجه دیگر این میباشد که بیشتر امگا ۶ مصرفی از روغن نباتی حاصل می‌شود به همین دلیل استفاده از روغن مایع می‌تواند میزان امگا ۶ مصرفی را تا حد زیادی کم کرد.

 

 

https://beautyhealthplanet.com

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *