لیزر چیست؟

لیزر چیست؟

لیزر کلمه ای آشنا برای اکثر مردم است.و بیشتر مردم با این کلمه  آشنایی دارند اما نمی دانند که واقعا به چه معنی است؟و چه تفاوتی با نور معمولی دارد؟ و  مخفف چه کلمه ای است؟

لیزر

لیزرمخفف عبارت light amplification by stimulated emission of radiation  می‌باشد و معنی آن تقویت نور بوسیله تشعشع تحریک شده می باشد و دسته نوری است که به طور موازی منتشر می شود بدون اینکه از شدت آن کم شود.سالهای زیادی است که در مورد لیزر و کاربرد های آن بحث می شود.

شاهد این هستیم که اختراعات جدیدی در این زمینه صورت می گیرد و پیش بینی می‌شود که در آینده بتوان با آن چندین کیلومتر از درختان جنگل را در یک چشم بر هم زدن قطع کرد یا  بیماری سرطان بطور قطعی مبارزه کرد.

امروزه چنان تکنولوژی پیشرفت کرده و اختراعات و اکتشافات چنان گسترش پیدا کرده که می‌توان گفت انقلابی در علم و صنعت  بوجود آمده است.

اکثرا می دانیم که پلیس برای اینکه بتواند سرعت اتومبیل ها را اندازه بگیرد از لیزر استفاده می کند. رانندگانی که تخلف می کنند و از سرعت مجاز تجاوز می کنند  به خوبی از این موضوع آگاهی دارند.

ما در طول یک روز عادی چندین بار از آن استفاده می کنیم بدون  اینکه خبر داشته باشیم.مثلا در cd  player ها و پرینترهای لیزری و چیزهای بیسار دیگری استفاده می شود.اکثرا آن را در فیلم های اکشن دیده ایم. و قهرمان داستان هنگام حل مشکلات خطرناک باید از پرتوهای لیزری فرار کنند. قدرت لیزر هم شگفت انگیز است و هم ترسناک است.

تفاوت لیزر با سایر نورها چیست؟   

نور یک موج الکترو مغناطیسی می باشد و هرموجی دارای  روشنایی و رنگ است که در زاویه ی معینی نوسان می کند که به آن قطبش می گویند.

لیزر هم همچین خصوصیتی دارد و آن این است که نور آن از منبع نورهای دیگر موازی ترهستند. تمام قسمت های پرتو (تقریباً) در یک جهت خاص می باشند و به همین جهت  پرتو خیلی کم منحرف یا خم می شود.

توسط یک لیزر خوب می توان شیئ در فاصله یک کیلومتری را با نقطه ای به شعاع حدود 60 میلی متر روشن کرد. چون  نور لیزر کاملاً موازی می باشد می تواند در ضخامت های خیلی کم هم متمرکز شود و در محل متمرکز شدن نور  آن انرژی به حدی زیاد می شود که می توان  با آن اشیا را بریده یا حک کرد.

از این خاصیت برای روشن کردن و دیدن جزییات خیلی ریز هم می شود استفاده کرد. از همین خاصیت در وسایل جراحی و CD player ها استفاده می شود.

همچنین می توان  نور لیزر را تک رنگ کرد. یعنی نور لیزر فقط دارای یک طول موج باشد. نور سفید از تمام نورهای طیف تشکیل شده اما نورهای رنگی مثل دیود نوری قرمز ،طیف پیوسته ای از طول موج های قرمز دارد.

گسیل های لیزر وقتی تبدیل به انرژی می شوند، معمولاً خیلی قدرت ندارند. یک نوع  لیزر قوی که در لیزرهای نمایشی کاربرد دارد نوری بیشتر از یک چراغ برق خیابان ندارد. تنها تفاوت آن ها با نور معمولی درمیزان موازی بودن پرتو های دو منبع می باشد.

صفحه اصلی

 

لیزر

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *