دیسک ستون فقرات

دیسک ستون فقرات

دیسک ستون فقرات زمانی به وجود می آید که ستون فقرات بدن انسان بین مهره های کمری استخوانی بالشتک ها یا صفحاتی از جنس غضروف قرار دارند که به آن ها دیسک گفته می‌شود و در کمر به آن ها دیسک ستون فقرات گفته می شود.

Spine disk

دیسک ستون فقرات چگونه نمود پیدا می کند؟

درد دیسک کمر ممکن است در گردن ، پشت یا کمر وجود داشته باشد . که به میزان خفیف یا شدید جای نگرانی نیست راه درمان آن به شما گفته خواهد شد.

دیسک ستون فقرات به موازات بالا رفتن سن، مایع خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود.

در نتیجه فشردگی دیسک رخ می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند به تخریب و تلاشی حلقه‌ی خارجی محکم دیسک بیانجامد و به این ترتیب هسته یا داخل حلقه امکان بیرون زدن از جایگاه خود و برجسته شدن را می‌یابد؛ به این عارضه دیسک کمر می‌گویند.

که البته یکی از صعب العلاج ترین بیماری های ستون فقرات می باشد.  کمر انسان دارای  ۵ مهره است که در پایین آن ها نیز استخوان مثلثی‌ شکلی به نام استخوان خاجی قرار گرفته است.

وظیفه اصلی دیسک ها در ستون فقرات بدن انسان ضربه‌ گیر بودن آن است.

قسمت مرکزی داخلی دیسک کمر همگام با استمرار تخریب دیسک یا وارد آمدن فشار مداوم بر ستون فقرات عملا بخش محیطی را پاره می کند و از آن خارج میشود این عارضه را پارگی دیسک یا فتق دیسک می خوانند.

اکثر موارد بیرون زدگی دیسک کمر در مهره‌های پایین کمری، به ویژه در سطح‌های دیسک بین مهره های L4-L5 و دیسک بین مهره های L5-S1 رخ می‌دهند.

به عبارتی دیسک ها، فشارهایی را که به ستون فقرات وارد می‌شود را جذب می‌کنند و همچنین کمک در بهبود حرکت بین مهره‌ها می نمایند.

بیماری دیسک کمرهم در مردان وهم زنان  تقریبا با شدت مساوی مشاهده می شود . بعضی از منابع معتقدند در مردان ۳۰تا ۵۰ساله فتق دیسک کمر کمی بیشتر دیده می شود.

Spine disk

دیسک ستون فقرات از چه جنسی ساخته شده است ؟

در ستون فقرات افراد ساختار ژله ای شکلی وجو دارد که عمدتا از آب و کمی پروتئین می باشد و دیسک ستون فقرات را تشکیل می دهد. معمولا افراد دیسک را کمر درد هایی می دانند که بسیار دردناک بوده و مانع فعالیت های  روزانه می شود.

بنابراین همانطور که عنوان شد بیماری دیسک کمر در حقیقت به وضعیت فتق دیسک ستون فقرات ختم می شود.

Spine disk

علایم دیسک ستون فقرات:

 • درد موضعی در ناحیه کمرکه در بسیاری از بیماران ممکن است وجود نداشته باشد.
 • یکی از مهم ترین علل دیسک کمر درد انتشاری در پاها می باشد.
 • بی حسی و ضعف عضلانی
 • احساس گزگز و مور مور و خواب رفتگی در پاها
 • احساس سوزش عضلانی
 • علل التهابی مانند آرتریت روماتوئید که همه مفاصل از جمله ستون فقرات را گرفتار می کند.
 • بیماری های مادر زادی مانند اسکلیوز ( ایجاد تغییر شکل در ستون فقرات)
 • عدم رعایت ارگونومی ( ناسازگاری ابزار و وسایل کار با فرد)
 • شایان ذکر است علائم اولیه دیسک در اغلب افراد ضعف عضلات ناحیه کمر و شکم است. به دنبال آن دیسک ضعیف شده و به دنبال یک حادثه جابه جا شده و با فشار به اعصاب موجب بروز کمر درد و درد ساق پا، ران و … شوند.
 • بسیاری از بیمارانی که دچار گزگز و مور مور در پا ها می باشند ابتدا به بیماری ام اس شک می کنند در حالی که خواب رفتگی پا بیشتر به دلیل تحریک ریشه عصب توسط دیسک کمر می باشد تا بیماری ام اس. در ام اس بسیاری از علایم از جمله ضعف و دو بینی و… بسیار بارز تر می باشد.

Spine disk

درمان دیسک ستون فقرات:

 1. بستگی به علل ایجاد کننده کمر درد دارد. مثلا اگر بیماری روماتیسمی باشد باید درمان دارویی شود.
 2. اگر انحراف مهره است باید اصلاح گردد.
 3. اگر دیسک کمر است بستگی به میزان فشار روی دیسک دارد. اگر فشار در حد برآمدگی باشد با استراحت ۲ هفته ای خوب می شود و بیمار مبتلا به دیسک کمر باید از قرار گرفتن در وضعیت هایی که روی کمر فشار می آورد پرهیز کند.
 4. هنگام خواب باید به پهلو بخوابد و پاهایش را در شکم جمع کند و در صورت امکان بالش یا هر وسیله نرم دیگری بین زانوها قرار دهد.
 5. به مدت طولانی در یک جایی ثابت ننشیند و هر چند لحظه یک بار قدم بزند.
 6. در صورت امکان از دستشویی فرنگی استفاده کند.
 7. از رانندگی طولانی مدت بپرهیزد.
 8. وزن بدن را کم کند.
 9. کمتر از پله بالا و پایین برود.
 • از وارد آمدن فشار زیاد روی کمر خودداری کند.
 • در کمر بند حاد فرد باید حداقل ۲ روز استراحت نموده و کمربند طبی ببندد.

Spine disk

راه های تشخیص دیسک ستون فقرات:

از جمله راه های تشخیص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در تشخیص پزشک معالج از بیمار مبتلا به کمر درد می خواهد که دراز کشیده و پای خود را به صورت عمودی بالا ببرد. تست SLR و معاینه انگشت شست و توانایی راه رفتن روی پنجه و پاشنه از مهم ترین معاینات در تشخیص دیسک ستون فقرات می باشد.
 • تست MRI
 • تست نوار عصب و عضله در تشخیص دیسک کمر

پارگی دیسک ستون فقرات چیست؟

همه افراد دارای غضروفی به نام دیسک در بین ستون فقرات خود می باشند و بیماری دیسک کمر در واقع عمدتا به فتق به همراه پارگی دیسک کمر در لایه خارجی آن گفته می شود.

پارگی دیسک ستون فقرات زمانی ایجاد می شود که دیسک های بین مهره ای ستون فقرات در اثر عواملی مانند ضربه شدید تحت فشار قرار بگیرند و از محل داخلی دیسک بیرون بزند و بر روی اعصاب خروجی نخاع فشار وارد کنند.

Spine disk

علل پارگی دیسک ستون فقرات:

علل زیر می تواند باعث ایجاد پارگی در ستون فقرات شوند:

 • بلند نکردن صحیح اجسام و پارگی دیسک کمر
 • ایجاد فشار بر روی ستون فقرات مانند وزن زیاد و پارگی دیسک کمر
 • پارگی دیسک کمر به علت فشار و یا ضربه
 • در اثر عللی که گفته شد ممکن است پارگی دیسک کمر ایجاد شود که این حالت بر روی اعصاب مجاور ستون فقرات فشار وارد می کند.

عوارض پارگی دیسک ستون فقرات:

در صورتی که فشار بر روی دیسک کمر بیش از حد باشد باعث می شود که قسمت محیطی دیسک پاره شود و قسمت مرکزی دیسک از این شکاف خارج شود.

قسمت مرکزی دیسک بین مهره ای در سنین پایین ژله مانند است و حاوی مقدار زیادی آب نیز می باشد و در بالغین قسمت مرکزی دیسک بین مهره ای حالت نیمه جامد شبیه آدامس جویده شده دارد و همچنین دارای آب کمتری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *