جراح ایمپلنت

جراح ایمپلنت

جراح ایمپلنت جراحی است که دارای درجه Master of Science در خصوص ایمپلنتولوژی از دانشگاه معتبری می باشد که بعد از طی سه سال و نوشتن پایان نامه تخصصی به جراح ایمپلنت اعطا خواهد شد.در دانشگاه های ایران این تخصص هنوز تعریف نشده است و بیشترین درجه ای که در این زمینه در دانشگاه های ایران داده می شود Fellowship میباشد.

 

جراح ایمپلنت

 

Master of Science in implantology درحال حاضر در دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان و دو دانشگاه در انگلستان تشکیل میشود که این دانشگاه ها Accrediation یا اجازه اعطای این گواهی را دارا میباشند.

مدارجی که بعضا به میزان گسترده اعلام می شوند بیشتر از سمت عضویت در ICOI یا گواهینامه اعطایی از طرف شرکت های سازنده ایمپلنت برای حضور در دوره های چند روزه می باشد.

 

مهم ترین و رایج ترین سوالاتی که مراجعه کنندگان دارند این است که بهترین جراح ایمپلنت کیست و شناخت اینکه بهترین جراح ایمپلنت را انتخاب کنیم بسیار مهم است . ایمپلنت دندان شامل دو قسمت اصلی جراحی و روکش میباشد و جراح ایمپلنت ای که شناخت و مهارت و تجربه کاملی از جراحی و روکش داشته باشد و بتواند در وضعیتی که درمان به خوبی پیش نمیرود از عهده کار برآید بهترین جراح ایمپلنت است.

جراح ایمپلنت ای که بخواهد از عهده ایمپلنت برآید باید بسیار تمرین کرده و با تجربه باشد تا تبحر کافی داشته باشد و همچنین باید دانش علمی کافی نیز داشته باشد و همچنین علاوه بر موارد گفته شده جراح ایمپلنت برای تجویز پروتز نیز باید دید فنی داشته باشد.

 

متاسفانه تعدادی از دندانپزشکان غیر متخصص اقدام به جراحی ایمپلنت یا کاشت ایمپلنت می کنند که البته تعداد آن ها زیاد نیست و فقط بیمارانی که به دنبال ایمپلنت ارزان قیمت هستند و به پزشکان  غیر متخصص مراجعه می نمایند و  ایمپلنت های دندانی که توسط غیر متخصصان با قیمت کم انجام می شود جنس های تقلبی دارد و باید توجه کنید که برای ایمپلنت دندان حتما به بهترین متخصص و جراح ایمپلنت مراجعه نمایید و فقط به خاطر قیمت ارزان تر ایمپلنت به پزشک غیر متخصص مراجعه نکنید چون ممکن است موجب آسیب های جبران ناپذیری شود.

 

 

به دو نکته در رابطه با جراح ایمپلنت باید توجه بسیاری داشته باشید:

۱-اگر ایمپلنت دندان برای جایگزین دندان های از بین رفته فک پایین توسط جراح ایمپلنت ای انجام شود که تخصص ندارد ممکن است به دلیل تجربه و دانش ناکافی هنگام سوراخ کردن استخوان فک به رگ های عصبی که از فک رد می شوند و در نتیجه به عصب ضربه میزنند که در این صورت بیمار دچار بی حسی می شود.

به دو نکته در رابطه با جراح ایمپلنت باید توجه بسیاری داشته باشید:

 

و در این صورت قسمت زیرین لب و یا بخش زیرین لپ و یا یک سمت زبان تحت تاثیر قرار می گیرد.و در صورت بروز چنین اختلالاتی در خوشبینانه ترین حالت  اگر برای درمان بیمار مجددا به همان جراح ایمپلنت غیر متخصص مراجعه نکند بین سه تا ۶ ماه ممکن است تحت درمان مشکل برطرف شود و در صورتی که دوباره به همان پزشک مراجعه کند ممکن است علاوه بر درمان نشدن این مشکل مشکللات دیگری نیز بروز میکند و در بعضی مواقع ممکن است این مسائل دائمی شوند.

 

۲-اگر ایمپلنت دندان برای جایگزین دندان های از بین رفته فک بالا توسط فردی که تخصص ندارد انجام شود و پزشک مهارت کافی برای انجام آن نداشته باشد امکان این وجود دارد که هنگام سوراخ کردن استخوان سوراخ وارد حفره های بیینی یا سینوس شود و اگر در هنگام سوراخ کردن این اتفاق بیافتد موجب عفونت ببسیار خطرناک و شدیدی میشود .

متخصص جراح ایمپلنت برای جلوگیری از بروز چنین مسائلی پیش از انجام جراحی ایمپلنت دندان از بیمار می خواهند عکس های رادیولوژی خاص دیجیتالی تهیه کنند و برای یافتن محل دقیق عصب و سینوس از عکس های تهیه شده استفاده نمایند و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کنند.

جراح ایمپلنت

 

اکثر مردم می پرسند بهترین متخصص و جراح ایمپلنت چه کسی است ؟ حقیقت اینست که اصلا تخصصی به این عنوان وجود ندارد.

 

جراح ایمپلنت

 

به نوعی “ جراح ایمپلنت ” یک عنوان تبلیغاتی میباشد که بسیاری از دندانپزشکان عمومی به خودشان داده اند .

هر دندانپزشکی پس از گذراندن دوره ی شش ساله به عنوان یک دندانپزشک عمومی از دانشگاه فارغ التحصیل می شود(که در بسیاری از کشورها این دوره کوتاه تر میباشد و سطح آموزش آن ها نیز نازلتر و در نهایت در زمان ارزیابی مدارک این فارغ التحصیلان خارجی باید یک آزمون ورودی مجدد انجام دهند و دوسال را به عنوان تحصیلات تکمیلی در یکی از دانشکده های داخلی بگذرانند.)

بعد از گذراندن دوره عمومی ده رشته تخصصی دندانپزشکی وجود دارد که ورود به آن ها نیازمند کنکور ورودی دیگریست. از این ده رشته، دو رشته مختص جراحی است که شامل :جراحی لثه  و جراحی فک و صورت. درمان های جراحی ایمپلنت به صورت آکادمیک زیر مجموعه ی این دو رشته هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *